Twee keer per jaar komen de uitvoerend professionals binnen de lokale coalitie bijeen. Tijdens deze bijeenkomsten praten zij elkaar bij, bespreken ze lokale en regionale ontwikkelingen en zorgen ze ervoor dat de lijnen tussen de verschillende organisaties kort blijven.
Op 15 september kwamen professionals van de twee werkgroepen MDO Kansrijke Start Oisterwijk en Laagdrempelige voorzieningen, waaronder Kletskopjes, bij elkaar. Vanuit onder meer jongeren- en kinderwerk, huisartsen, GGD, verloskunde, Loket Wegwijs Oisterwijk, kinderopvangorganisaties en Contour de Twern waren professionals aanwezig.
Aandacht voor Nu Niet Zwanger
Een belangrijk onderdeel van de bijeenkomst was kennisdeling over Nu Niet Zwanger, een preventieprogramma van de GGD. Daarbij werd onder andere stilgestaan bij de bekendheid van het programma onder professionals. Het onderwerp kon rekenen op veel belangstelling van de aanwezigen.
Het delen van dergelijke kennis draagt bij aan een belangrijk doel van de lokale coalitie: problemen waar mogelijk voorkomen en, wanneer ondersteuning nodig is, inwoners zo vroeg en passend mogelijk helpen. Daarvoor is samenwerking tussen verschillende professionals en organisaties essentieel.
Terugblik na anderhalf jaar
De bijeenkomst was daarnaast een natuurlijk moment om terug te kijken op de eerste anderhalf jaar van de lokale coalitie. De deelnemers bespraken wat goed gaat, welke momenten positief zijn bijgebleven en waar nog kansen voor verbetering liggen. Ook kwam aan bod wat professionals nodig hebben om de samenwerking in de komende periode verder te versterken.
Daarbij is kritisch gekeken naar de manier waarop de verschillende bijeenkomsten zijn ingericht. Er blijkt behoefte te zijn aan een meer praktische invulling, zowel voor de bijeenkomsten rond Kletskopjes als voor die van de lokale coalitie zelf.
Op basis daarvan zijn nieuwe afspraken gemaakt over de onderlinge samenwerking en de promotie van Kletskopjes. Ook is afgesproken om de twee werkgroepen gezamenlijk voort te zetten.
Een goede start begint vroeg
Kansrijke Start richt zich op de eerste 1.000 dagen van een kind, van vóór de zwangerschap tot ongeveer de tweede verjaardag. Juist in deze periode wordt een belangrijk fundament gelegd voor de gezondheid en ontwikkeling van een kind.
Het uitgangspunt in Oisterwijk is daarom dat (aanstaande) ouders in een kwetsbare situatie zo vroeg mogelijk passende ondersteuning kunnen krijgen: vóór de zwangerschap, tijdens de zwangerschap en na de geboorte. Een sterk lokaal netwerk helpt professionals om kwetsbaarheid eerder te signaleren, elkaar sneller te vinden en gezamenlijk te bepalen welke ondersteuning nodig is.
Daarbij wordt breed gekeken naar gezinnen en hun situatie. Niet één organisatie of professional kan die ondersteuning alleen bieden. Kinderopvang, geboortezorg, huisartsen, GGD, jongeren- en kinderwerk en het sociaal domein hebben ieder hun eigen rol en expertise. Door die kennis met elkaar te verbinden, ontstaat een sterker netwerk rond ouders en kinderen.
De lokale coalitie sluit daarmee ook aan bij de bredere ambitie van een samenredzaam Oisterwijk, waarin inwoners, professionals, vrijwilligers en organisaties samenwerken en ondersteuning niet wordt beperkt door de grenzen tussen organisaties of domeinen.
Samen verder in 2027
Na anderhalf jaar staat er inmiddels een stevig netwerk, maar de ontwikkeling is niet klaar. De komende periode wordt verder gewerkt aan een praktische samenwerking, goede verbindingen tussen professionals en de zichtbaarheid van de laagdrempelige voorzieningen. De volgende gezamenlijke bijeenkomst van de lokale coalitie staat gepland voor februari 2027.
Weet je niet waar je terechtkunt?
Soms heb je een vraag of kun je wat ondersteuning gebruiken, maar weet je niet precies waar je moet zijn. Loket Wegwijs Oisterwijk is er voor inwoners met vragen over onder andere opvoeden, opgroeien, zorg en ondersteuning. De medewerkers denken met je mee en helpen je verder. Meer informatie vind je op de website Loket Wegwijs Oisterwijk.
