Basisschoolleerlingen gaan de strijd aan tegen textielverspilling

donderdag 10 september 2026

De komende weken zetten leerlingen van drie basisscholen in onze gemeente zich in voor minder textielafval tijdens de Textiel Race 2026. Met lessen en een inzamelingsactie leren zij hoe kleding, schoenen en ander textiel een tweede leven kunnen krijgen.

Fons Potters aan het woord voor de klas

Op maandag 7 september gaf wethouder Fons Potters het officiĆ«le startsein op basisschool de Vonder in Moergestel. Ook basisscholen de Nieuwe Linde en de Groene Parel doen mee aan de wedstrijd. De teams uit onze gemeente nemen het op tegen scholen uit de gemeenten Goirle, Etten-Leur en de Utrechtse Heuvelrug. In totaal doen er elf teams mee. 

Een leerzame en duurzame uitdaging 

Tijdens de Textiel Race leren leerlingen niet alleen waarom het belangrijk is om bewuster met kleding om te gaan, maar vooral hoe zij zelf verschil kunnen maken. Na een interactieve gastles gaan de scholen de strijd met elkaar aan. Het doel? Zo veel mogelijk textiel inzamelen en laten zien hoe belangrijk repareren, hergebruiken en recyclen is. 

Wethouder Fons Potters is enthousiast over de actie: 

"Elke broek of trui die we een tweede leven geven, bespaart waardevolle grondstoffen. Met de Textiel Race leren kinderen dat duurzaamheid niet ingewikkeld hoeft te zijn. Door samen met inwoners textiel in te zamelen, repareren en opnieuw te gebruiken maken we circulariteit zichtbaar en leuk." 

Help de leerlingen en lever textiel in 

Woon je in de buurt van een van deze scholen? Heb je thuis kleding, schoenen, handdoeken of ander textiel dat je niet meer gebruikt? Dan kun je tussen 14 september en 8 oktober gratis dit textiel thuis laten ophalen. 

Dit doe je door het online aan te melden op de website: www.textielrace.nl. Zolang het schoon en droog is verpakt in een gesloten zak, kan het worden ingezameld. Draagbare kleding krijgt waar mogelijk een tweede leven. Textiel dat niet meer bruikbaar is, wordt gerecycled tot nieuwe grondstoffen. 

Aan het einde van de Textiel Race wordt gekeken welk team het meeste heeft ingezameld. Dit team wint een schoolreis naar het TextielMuseum in Tilburg. Naast een competitie tussen de scholen levert de actie een bijdrage aan een duurzamere gemeente. 

Samen werken aan een circulair Oisterwijk 

De Textiel Race is een van de projecten van Oisterwijk Circulair, waarmee de gemeente inwoners, scholen en ondernemers stimuleert om bewuster om te gaan met grondstoffen. Door kinderen kennis te laten maken met hergebruik, reparatie en recycling, bouwen we samen aan een toekomst waarin minder wordt verspild.